Zaburzenia erekcji – poważny problem
Przyczyną braku zdolności mężczyzny do odbywania stosunków płciowych są najczęściej zaburzenia erekcji. Natomiast zaburzenia erekcji definiowane są jako stała lub nawracająca niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji prącia, wystarczającej do osiągnięcia satysfakcji seksualnej.
W międzynarodowym badaniu przeprowadzonym wśród mężczyzn w wieku 50–80 lat, częstotliwość zaburzeń erekcji wyniosła blisko 49%. A że aktywność seksualna jest ważnym elementem ogólnej jakości życia, mężczyźni z zaburzeniami erekcji zgłaszali niższy poziom osobistego zadowolenia ze wszystkich atrybutów egzystencji, w porównaniu z mężczyznami bez tej przypadłości. Zatem leczenie zaburzeń erekcji okazuje się niezwykle istotne nie tylko dla satysfakcji seksualnej, ale również poprawy ogólnej jakości życia mężczyzny.
Jak leczyć zaburzenia erekcji?
Terapię pierwszego rzutu u większości mężczyzn z zaburzeniami erekcji, u których nie stwierdza się konkretnych przeciwwskazań, stanowią inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i), takie jak sildenafil (Viagra), wardenafil i tadalafil. Ogólnie szacuje się, że skuteczność PDE5i u pacjentów z zaburzeniami erekcji wynosi od 56 do 84%. Jednakże określone populacje pacjentów, m.in. diabetycy, nie bardzo kwalifikują się do leczenia z wykorzystaniem tych medykamentów.
W tej sytuacji naukowcy wciąż poszukują skutecznych środków wspomagających parametry erekcji pośród molekuł bioaktywnych spoza grupy PDE5i, między innymi pośród popularnych i całkowicie bezpiecznych suplementów diety.