Czynniki, które mogą wpływać zarówno na chęć na seks, jak i na prawidłową erekcję, oprócz występowania chorób przewlekłych czy zaburzeń natury psychicznej, to przede wszystkim dieta i poziom aktywności fizycznej. To właśnie sprawność fizyczna, brak problemów z nadwagą oraz zdrowa zbilansowana dieta są podstawą dobrego libido. Odpowiedni i regularny ruch nie tylko podnosi wydolność organizmu, ale i dodaje energii, a dodatkowo często przekłada się na większą pewność siebie w kontaktach międzyludzkich.
Kwestia diety nie jest jednoznaczna. Wiele produktów, które mają działać jak afrodyzjaki, należy stosować z rozwagą, by nie doprowadzić do przejadania się, bo efekt działań będzie przeciwny. Badania wskazują, że u mężczyzn z wysokim BMI i otyłością brzuszną spada poziom testosteronu, a wzrasta stężenie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych (są one częściowo produkowane i magazynowane w tkance tłuszczowej).
Bardzo często z otyłością łączy się też problem podwyższonego cholesterolu całkowitego i trójglicerydów oraz ryzyko rozwoju miażdżycy. Choroba ta polega na powstawaniu zmian (blaszek miażdżycowych) w obrębie naczyń. Ma to bezpośredni wpływ na potencję, ponieważ takie zwężone naczynia utrudniają dopływ krwi do ciał jamistych i ich sprawne wypełnienie, a tym samym zaburzają erekcję. Podobne skutki może nieść cukrzyca, która wpływa niekorzystnie na naczynia i włókna nerwowe, zaburzając często odczuwanie wielu bodźców.
W dzisiejszych czasach pomimo tego, że erotyka bombarduje przeciętnego konsumenta z każdej strony, często na seks nie masz czasu ani ochoty. Według badań to głównie skutek chorób cywilizacyjnych i stresu – największego wroga prawidłowego libido. Inną kwestią są czynniki takie jak nierealistyczne wymagana zarówno względem siebie, jak i partnera, frustracja czy problemy w związku oraz wiele innych aspektów życia mogących rzutować na sferę seksualną człowieka.